Apie Maršrutą
„Šioje didelio gamtos grožio ir sveikatingumo vasarvietėje norisi viešėti ne kelias valandas, bet kelis mėnesius. Esamos vietos visos perpildytos. Vasarotojai kasdien linksminasi koncertais, gali kada panorėti aplankyti tvenkinyje gulbes su penkiais jaunikliais, gali per dieną nemokamai žaisti krepšinį, tenisą, kroketą, vakarais nueiti į kino teatrą, kuris veikia kasdien ir rodo Kaune geriausias statomas filmas, gali būti pavyzdingai aptarnautas „Vitos” restorane ir nesijausi esąs pinigiškai nuskriaustas.” – taip žaismingai Kulautuvą 1939 metais pristatė „Lietuvos aidas”.
1 Jono Petrausko namas
*Aldona*: „Gyvenu Kulautuvoj visą gyvenimą, užaugau šalia esančiame mediniame name, kurį statė mano tėtis, Jonas Petrauskas su seneliu. Man jis buvo pats gražiausias kurorte. Puošti ir langai, ir langinės, veranda.
2 Vila „Giedrė“
*Algirdas:* „Tai Taupomųjų kasų direktoriaus Antano Vaitkevičiaus vila, pastatyta 1935 metais. Kadangi pastatas 1949 metais buvo nacionalizuotas, vila išskaidyta į butus. Jos pirmame aukšte nuo 1951 metų gyveno ir Tuberkuliozės sanatorijos vyriausias gydytojas Kazimieras Gurauskas, greta buvusio sanatorijos svečių kambario tikrintojams iš Vilniaus ir iš Maskvos."
3 Lazario Černo vasarnamis
*Vincas:* „Užaugau Lazerio Černo name. Čia po karo buvo ketvirtas tuberkuliozės sanatorijos skyrius. L. Černas turėjo savo medienos verslą, o tėvelis jo ūkį prižiūrėjo. Pasitikėjo juo, prašydavo nupirkti statybinių medžiagų. Su visa šeima gyvenom atskirai įrengtuose kambariuose pusrūsyje. Kada buvau vaikas, kartą L. Černas davė man pinigų, kad jam nupirkčiau cigarečių pavadinimu „Sofo". Mėginau prisiminti tą žodį, bet atėjęs į parduotuvę nupirkau „Kir", prastesnių cigarečių, kurias rūkė mano tėvukas. Laimei, nepyko Černas. Deja, nespėjo jis pabėgti, po karo išvežė jį rusai, nesugrįžo į Kulautuvą."
4 Akacijų alėja
*Albina (g. 1936 m.):* „Mano tėvelis Kazimieras Sutkus (vėliau Sutkevičius) į Kulautuvą atsikėlė gyventi iš Ručkūnų kaimo. Tarnavo Ulonų pulke, gerai valdė žirgą, buvo geras dainininkas. Atvykęs nusipirko sklypą ir įsikūrė. 1932 metais pasistatė namelį. Kulautuvoje pastatė ir daugiau sodybų, turėjo tokį verslą. Jis buvo stalius, bet jam labai patiko ir sekėsi statyti medinius namus. Vienas vasarnamis iki šių dienų išlikęs, adresas Lelijų gatvė 1. Žydams labai patiko ta vieta, pušynas gražus, ant kalnelio. Vis reikėdavo statyti, nes beveik kiekvieną pavasarį čia būdavo potvyniai, plaukdavom su valtelėm čia. Nemunas mums siurprizus atnešdavo, nežinodavom, ar naktį, ar dieną užplūs vanduo. Gyvenimas tam laikui sustodavo."
5 Vila „Vita“
*Aldona: *Vila „Vita" buvo prabangi tuo metu. Viena pirmųjų su išesfaltuotu šaligatviu, vaikams tai buvo stebuklas. Prie jos įrengta aikštelė. Žaisdavo vasarotojai kamuoliu. Pamenu, mes nešdavome į vilą Ramonui Polovinskui parduoti pieną. Pas jį susirinkdavo labai daug svečių, tikriausiai, juos ir vaišindavo. Leisdavo Polovinskas svečiams naudotis savo ledaine, kad produktai nesugestų, už mokestį, žinoma. Dar dabar išlikęs pastatas. Gilias duobes ten iškasdavo ir žiemą iš tvenkinio ledus sunešdavo, neištirpdavo ir per vasarą. Prieš karą Polovinskas, kaip ir daugelis kitų turtingesnių žydų, emigravo į Ameriką. Mano brolis panašiu metu taip pat išvyko. Susitikdavo jiedu ten, bendravo."
6 Romano Polovinsko viešbutis
*Algirdas:* „Tai vienas pirmųjų Pabaltijo valstybėse gerai įrengtų modernių viešbučių, kuriame buvo 18 kambarių su stilingais baldais ir puikia ventiliacija. Čia veikė skaitykla ir biblioteka, lošimams ir kitokioms nedidelių ratelių pramogoms kambariai, dvi verandos, atskiros kirpyklos moterims ir vyrams, vonios, dušai, šiltas ir karštas vanduo, sodelyje teniso ir kitokių žaidimų aikštelės, fontanas ir kita. Šis vasarnamis pritaikytas gyventi vasarą ir žiemą, nes rūsyje įrengta katilinė, anglinė. Elektrą tiekė kurorto elektros stotis.
7 Fugelevičių šeima
*Rozian Bagrianskytė-Zerner:* „Prisimenu Lidijos Fugelevičiūtės rūpestingumą, kurį ji dalijo visiems ją aplankiusiems: ar tai būtų žydas, ar kurčnebilys, ar rusas, ar vokietis. Kupina meilės ir orumo, ji rizikavo savo gyvybe dėl jų. Tai buvo nepaprasta moteris, gyvenusi neįprastais laikais, sugebėjusi įveikti siaubą ir sukurti gerumo ir užuojautos erdvę. Aš klausydavausi jos grojant pianinu, mokydavausi šokti ir visada žinodavau, kad ji mane apkabins ir pabučiuos. Mūsų santykiai buvo ypatingai šilti. Dabar aš suprantu, kaip ji rizikavo, ir suvokiu jos tikėjimo jėgą. Ilgą laiką to nesugebėjau suvokti”.
8 „Gulbių ežeras"
*Albina (g. 1936 m.): *„Pamenu grojant orkestrą prie Marijos skulptūros, netoli kurorto tvenkinio. Iškilmės niekada neapsieidavo be muzikos. Toje vietoje mes ėjome pirmą komuniją, didžiausias būrys vaikų."
9 Tuberkuliozės sanatorijos klubas-valgykla
*Algirdas:* „Pradžioje Tuberkuliozės sanatorijos salė buvo įrengta Elžbietos Polovinskienės vilos „Vita” buvusioje kavinėje. Čia vyko susirinkimai, paskaitos, koncertai, rodytas kinas. Joje dainavo Operos ir baleto teatro dainininkės Elena Čiudakova ir Jadvyga Petraškevičiūtė, baritonas Romanas Marijošius, Kauno mizikinio teatro solistas Leonas Stanevičius, tenoras Kazys Mikalauskas, baritonai Vytautas Blažys ir Vytautas Rimkevičius, grojo akordeonistas Algirdas Ločeris. Šia sale daugelį metų naudojosi ir vietos gyventojai. Tačiau mažytėje salėje jau nebetilpdavo visi ligoniai, kurių skaičius vis didėjo. Netgi buvo draudžiama vaikams žiurėti kiną pro sales langus.
10 Arbatinė
*Algirdas:* „Kulautuvoje dar 1951 metais nebuvo valgyklos. Nereguliariai veikė tik bufetas. Gyventojai ir sanatorijos ligoniai bei darbuotojai nuolat kritikavo užkandinės darbą, kurioje net vasaromis nebuvo agurkų, pomidorų ir kitų daržovių bei vaisvandenių, sulčių, mineralinio vandens, taip reikalingo ligoniams. Mažytėje universalinėje krautuvėje visuomet trūkdavo būtiniausių maisto produktų, žibalo. Duonos, miltų, makaronų, kruopų, cukraus, druskos, riebalų žmonės vykdavo pirkti į Kauną. Tik 1958 metų rudenį atidaryta arbatinė buvusiame Iciko Judelevičiaus ir Izraelio Pomuso vasarnamyje, Akacijų alėjoje. Čia kurį laiką buvo universalinė parduotuvė, bufetas.
11 Kranto gatvė
*Albina (g. 1936 m.):* „Užsiimdavo čia žydai prekyba. Kranto gatvėje buvo vien žydų medinės krautuvėlės. Stovėjo ir Tamšės duonos kepykla. Šviežias bandeles pirkdavo poilsiautojai, o po pietų, kada kepiniai atpigdavo – mamelė atnešdavo prijuostėje. Bandeles mirkydavom piene ir į orkaitę. Labai skaniai valgydavom.
12 Vila „Vaidilutė"
*Algirdas: *„Kulautuvoje 1949 metų rudenį atidaryta Lietuvos geležinkelio gydymo ir sanitarijos tarnybos vaikų tuberkuliozės sanatorija, kuri 1956 metais reorganizuota į respublikinę Kulautuvos vaikų tuberkuliozės sanatoriją „Kregždutė”. Sanatorijai priskirti netoli viena kito stovėjusi vila „Vaidilutė”, du vilos „Dora” bei du Prano Buloto ir vienas dviejų aukštų Jokimo Šneiderio vasarnamiai."
13 Kazio Sutkaus vasarnamis
*Albina (g. 1936 m.):* „Būdama trejų metų jau gyvenau šioje sodyboje. Čia man ne tėvai buvo, o krikštatėviai, pavardė jų Klimanskiai. Gyvenau pas juos, nes mano šeima buvo didelė, devyni vaikai. Gimiau Jučionių kaime, šiuo metu tai Kulautuvos teritorija.
14 Kulautuvos mokykla (buv. žydų draugijos „Ješurun“ mokiniams ir seminaristams poilsio namai)
*Elvyra:* „Auganti mokykla talpinosi dviejų aukštų mediniame pastate. Pats galinis Kulautuvos pastatas. Vėliau iš kieme esančio lentinio pastato buvo įruošta salė. Ten vykdavo kūno kultūros pamokos ir kiti renginiai. Mokiniai atvykdavo ir iš tolimų kaimų bei užnemunės, todėl netoli mokyklos buvo Ir bendrabutis.
15 Tiltas per Nerėpos upėlį
*Albina (g. 1936 m.):* „Kulautuvoje per Nerėpos buvo medinis tiltelis. Jo apačioje – šventasis šulinėlis, nedidelis, mažesnis už šulinio rentinį. Žmonės eidavo ten vandenį semti ir plaudavo akis, rankas, kojas, nešdavosi į namus juo gydytis. Pamenu eidavom apsiprausti prieš egzaminą ten. Tikėjome, kad jis gydo ir laimę neša."
16 Prieplauka ir pliažas
*Laima:* „Tėtė pasakojo, kad tarpukariu čia plaukdavo garlaivis. Upė buvo pagrindinis susisiekimas su Kulautuva. Jis su draugais pasitikdavo atvykstančius žydus, padėdavo jiems lagaminus iškrauti, nunešdavo iki vasarnamių. Mano bobutė Marijona, tėtės mama taip pat dirbo pas žydus, tvarkydavo vasarnamius jiems. Pasakojo, kad jie labai ją vertino ir buvo dosnūs. Duodavo žąsį ir kitų produktų, visada sumokėdavo. Prastai gyveno kulautuviečiai tuo metu, panemunėje žemės nėra derlingos..."